JH640-690 MWIR MCT Cooled Long Range Thermal Security Camera
Wuhan JOHO Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : JOHO
Model Number : JH640-690
Certification : GJB
Place of Origin : CHINA WUHAN
MOQ : 1set
Price : negotiable
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100set/year
Delivery Time : negotiable
Packaging Details : safety box with vibration-proof, water-proof
Sensor : MWIR Cooled MCT FPA
Pixel : 640x512
Focus length : 34~690mm continuous zoom
FOV : 0.80° (H)×0.64° (V)~ 15.9° (H)×12.7° (V)
Contact Now
JH640-690 Thermal Security Camera is equipped with a high resolution 640x512 pixel MWIR Cooled FPA and 34mm~690mm continuous zoom lens which effectively distinguish targets such as long range human, vehicle and ship.
Technical Specification
Model JH640-690
Detector Cooled FPA MCT
Resolution 640×512, 15μm
Spectral band 3.7~4.8μm
NETD 18mk@25℃
Cooling Stirling cooler
Lens
Focus length
34mm~690mm
continuous zoom
F number 4
FOV
0.80° (H)×0.64° (V)~
15.9° (H)×12.7° (V)
Function and Interface
Auto focus Yes
Lens compensation Yes
Frame frequency (digital video) 50Hz (100Hz is able to be customized)
Analog video PAL
Digital video LVDS
Communication control RS232/RS422 on request
Shutter calibration Manual/auto
Background calibration Yes
Polarity setting BH/WH
Electronic zoom ×2, ×4
Reticle Display ON/OFF
Reticle Position Adjustable
Image Gain Adjustable
Image Brightness Adjustable
Image enhancement Adjustable
Image reverse Vertical/ horizontal
Power specification
Power supply DC24~36V
Power consumption ≤10W@25℃
Environmental specification
Operation temperature -32℃~+60℃
Storage temperature -40℃~+70℃